ایراج ؛ گزینه ای عالی جهت مرکزیت بخش

ایراج ، روستایی است با قابلیت های فراوان که از جهات  مختلف دارای امکانات بالقوه و بالفعل می باشد .  
یکی از قابلیت های این روستا ، قرار گرفتن آن در میان روستا های منطقه و در کنار راه اصلی است به نحوی که کمترین فاصله را نسبت به بیشتر روستاهای منطقه با جاده اصلی چوپانان دارد و برعکس بعضی روستا های منطقه_ به قول معروف در چپ راه قرار ندارد _ که این خود باعث مرکزیت جغرافیایی این روستا می شود ، مخصوصاً اگر جاده جدید الاحداث از خور به آبگرم و اردیب و همچین جاده در دست احداث تهران _ گرمسار _ جندق را به آن اضافه کنیم که در نهایت از آبگرم و اردیب و ایراج عبور و از گدار ندک ایراج ( در کنار کوه های بهین ) می گذرد و به یزد می رسد .
یکی دیگر از قابلیت های روستای ایراج ، موقعیت خاص این روستا جهت تبدیل شدن به  قطب صنعتی می باشد که گامهایی  نیز در این راستا برداشته شده است و شرکت آزاداندیشان روستای ایراج با 300 عضو به عنوان پیش قراول این امر قرار دارد .
همچنین آب و هوای معتدل این روستا از دیگر مزیت های آن است ؛ در حالی که بعضی روستا های منطقه در نیمی از  ایام  سال در گرمای شدید می سوزند و در بیشتر ساعات روز در اغما به سر می برند ، در این روستا زندگی و کار و تلاش جریان دارد .
از دیگر قابلیت های این روستا آب شیرین آن و طبیعتی کاملا ً سر سبز همراه با  انواع میوه های مناطق معتدل و چشم انداز دلنواز آن است که باید به این جذابیت ها مراکز گردشگری آن و همچنین مرکز تفریحی شهید فهمیده  را افزود که در بیشتر ایام سال پذیرای گردشگران و گروه های مختلف جامعه می باشد.
از دیگر برتری های این روستا جاذبه های توریستی و بناهای تاریخی آن و مهمتر از همه تپه باستانی 4700 ساله آن است که به تازگی باعث تحیر و تعجب همگان  و اهالی منطقه و روستاهای مجاور شده است به نحوی که دوستان از روستاهای مجاور با شگفتی از قدمت این تپه باستانی بیش از قدمت تخت جمشید سخن می گفتند ! ....
از لحاظ شاخص جمعیت نیز روستای ایراج همواره و خصوصا در چند سال اخیر بیشترین جمعیت را در روستاهای جنوبی داشته است...
بیان تمام قابلیت های این روستا در این مقال نمی گنجد و سخن را کوتاه می کنیم و از حسن نیت و تلاشهای ارزنده مسوولین محترم بخصوص نماینده محترم نایین تقدیر و تشکر می نماییم .

 

 

مطالب مرتبط